Read Anılar, Düşler, Düşünceler by C.G. Jung Free Online


Ebook Anılar, Düşler, Düşünceler by C.G. Jung read! Book Title: Anılar, Düşler, Düşünceler
The author of the book: C.G. Jung
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 545 KB
City - Country: No data
Edition: Can Yayınları
Date of issue: January 2012
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Loaded: 1835 times
Reader ratings: 4.1

Read full description of the books:Analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung, 1957 baharında 81 yaşındayken, tüm bir yaşam öyküsünü meslektaşı ve yakın dostu Aniela Jafféye anlatmayı kabul etti. O güne dek yaşamöyküsünü yazması yolundaki tüm önerileri geri çevirmiş olan Jung, belirli aralıklarla düzenlenen söyleşilerde, yaşamının hiç bilinmeyen yönlerini Jafféye anlattı. İki yıldan fazla bir zaman kendini bu uğraşa adamakla kalmadı, 1961deki ölümüne kadar kitabın son biçimini almasına katkıda bulundu.

Anılar, Düşler, Düşünceler, insan zihninin en büyük kâşiflerinden birinin, yaşamının en gizli köşelerine kadar uzanan içten açıklamalarından oluşuyor. Bu benzersiz kitap, kişilik, rüyalar ve fanteziler ile din konusunda tüm insanlığı etkileyen düşünceleri geliştirmiş olan Jungun, ilginç ve bir o kadar da saklı kişiliğini kendi ağzından gözler önüne seriyor. Önce hayranı olduğu, sonradan derin görüş ayrılıklarına düştüğü Sigmund Freudla ilişkilerine birinci elden ışık tutuyor.


Download Anılar, Düşler, Düşünceler PDF Anılar, Düşler, Düşünceler PDF
Download Anılar, Düşler, Düşünceler ERUB Anılar, Düşler, Düşünceler PDF
Download Anılar, Düşler, Düşünceler DOC Anılar, Düşler, Düşünceler PDF
Download Anılar, Düşler, Düşünceler TXT Anılar, Düşler, Düşünceler PDFRead information about the author

Ebook Anılar, Düşler, Düşünceler read Online! Carl Gustav Jung (/jʊŋ/; German: [ˈkarl ˈɡʊstaf jʊŋ]), often referred to as C. G. Jung, was a Swiss psychiatrist and psychotherapist who founded analytical psychology. Jung proposed and developed the concepts of extraversion and introversion; archetypes, and the collective unconscious. His work has been influential in psychiatry and in the study of religion, philosophy, archeology, anthropology, literature, and related fields. He was a prolific writer, many of whose works were not published until after his death.

The central concept of analytical psychology is individuation—the psychological process of integrating the opposites, including the conscious with the unconscious, while still maintaining their relative autonomy. Jung considered individuation to be the central process of human development.

Jung created some of the best known psychological concepts, including the archetype, the collective unconscious, the complex, and synchronicity. The Myers-Briggs Type Indicator (MBTI), a popular psychometric instrument, has been developed from Jung's theory of psychological types.

Though he was a practising clinician and considered himself to be a scientist, much of his life's work was spent exploring tangential areas such as Eastern and Western philosophy, alchemy, astrology, and sociology, as well as literature and the arts. Jung's interest in philosophy and the occult led many to view him as a mystic, although his ambition was to be seen as a man of science. His influence on popular psychology, the "psychologization of religion", spirituality and the New Age movement has been immense.Reviews of the Anılar, Düşler, Düşünceler


THOMAS

A wonderful piece

HENRY

A cozy book that teaches small things, happiness, in detail!

DAVID

An interesting book, Hard to tear down

TILLY

Easy to read, easy to understand!
Add a comment
Download EBOOK Anılar, Düşler, Düşünceler by C.G. Jung Online free

PDF: anlar-dler-dnceler.pdf Anılar, Düşler, Düşünceler PDF
ERUB: anlar-dler-dnceler.epub Anılar, Düşler, Düşünceler ERUB
DOC: anlar-dler-dnceler.doc Anılar, Düşler, Düşünceler DOC
TXT: anlar-dler-dnceler.txt Anılar, Düşler, Düşünceler TXT